.
Najbardziej znane i zarazem najmniejsze pole geotermalne leży w dolinie Haukadalur i obejmuje obszar o powierzchni 3km2.
Gejzery w Haukadular to najstarsze znane gejzery na świecie. Ich obecność odnotowują dokumenty z XIIIw.
Do największych i najbardziej znanych gejzerów islandzkich należą Stóri Geysir i Strokkur. Stóri Geysir szczyt swojej aktywności miał na początku XX w., gdy wysokość erupcji osiągała nawet 60m. Później funkcje najwyższego gejzeru przejął Strokkur, wybuchający co 8 minut i wyrzucający wody na wysokość ok. 20 m.
Słowo "gejzer" wywodzi się od nazwy Stóri Geysir, które z kolei nawiązuje do czasownika gjósa oznaczającego "wybuchać".
Gejzery Islandii pełnią ważną funkcję w gospodarce państwa. Obok wodospadów i lodowców stanowią główną atrakcję turystyczną. Ponadto na cieple generowanym przez wody gejzerów opiera się działalność całego sektora energetycznego kraju. Para wodna z gorących źródeł wykorzystywana jest do ogrzewania mieszkań, domów prywatnych i zakładów przemysłowych, stanowiąc ekologiczne źródło energii odnawialnej.
Długość życia gejzerów jest ograniczona, a ich występowanie zależy od bieżącej aktywności sejsmicznej podłoża. Niewielkie gorące źródła potrafią nagle przekształcić się w potężne gejzery i na odwrót - aktywne gejzery niespodziewanie przechodzą w stan uśpienia. Stóri Geysir stanowi doskonały przykład tego zjawiska. Ok. 1630r. erupcje tego gejzeru były tak silne, ze wywołane nimi drżenia ziemi odczuwano w okolicznych dolinach. Następnie stopniowo zanikły, by odrodzić się po trzęsieniu ziemi w 1896r. W 1910r. Stóri Geysir wybuchał co pół godziny, lecz 5 lat później częstotliwość erupcji zmalała do 4 na dobę, a następnie całkowicie wygasła. Geysir przez wiele lat pozostawał nieaktywny, a obecnie wybuchy wody zdarzają sie codziennie, lecz nie przekraczają 10m.
Pod koniec XIX w. pole geotermalne Geysir stanowiło własność mieszkającego w pobliżu farmera. W 1894 r. odkupił je James Craig, późniejszy premier Irlandii Północnej. Wprowadził on opłaty za możliwość obserwacji wybuchów gejzerów. W 1935r. pole przeszło na własność Sigurdura Jonassona - islandzkiego reżyseria filmowego, który nieodpłatnie przekazał je w darze społeczeństwu. Do dziś wiele gejzerów zlokalizowanych jest na terenie posiadłości prywatnych.
Wybuch gejzerów sztucznie wywołuje się przez rozpuszczenie w wodzie mydła, które obniża napięcie powierzchniowe i ułatwia erupcję.